Kumaş Tipleri ve Özellikleri

Kumaş Tipleri ve Özellikleri

Kumaş çeşitleri birçok üründe kalite ve amaca göre farklılık arz etmekte ve ürünün gerçek özelliklerini belirleyen en önemli parametredir. Ülkemizde medikal uniforma alanında faaliyet gösteren birçok firma bulunmaktadır. Bundan 1-2 yıl öncesine kadar bu ürünlerde çoğunlukla polyester kumaşlar kullanılmaktaydı. Günümüzde de hala ürünlerin yaklaşık %80'inde sadece bu kumaşlar kullanılmaktadır. Zaman içerisinde terikoton tabir edilen kumaşlar da bu tür ürünlerde yerini almıştır. Yine bu kumaş türü de polyester ve pamuğun farklı oranlarda kombine edilmesiyle üretilmektedir. Avantajları hafif, dayanıklı, kolay yıkanabilmesi ve hafif olmasıdır. Teorik olarak terlemeyi aza indirmesi de avantaj olarak söylense de günlük kullanımda bu konuda iyi olduğu söylenemez. Buna ilaveten ütü gereksinimi oluşturması da dezavantaj olarak gösterilebilir. 

 

Polyester Kumaş

 

Genel olarak polimerden elde edilen sentetik kumaş türüdür. Parlak, sağlam, kaygan ve kolay kırışmaması tercih sebebidir. Bakımı kolay bir kumaş türü olup çoğunlukla ütü gerektirmez ve rengi uzun vadede solma yapmaz. Ancak hava almaması nedeniyle terleme yapmaktadır. Özellikle sıcak ortamlarda vücudun terlemesine neden olmasından dolayı rahatsızlık hissi oluşturmaktadır. Bununla birlikte statik elektriklenmeye neden olarak kişide özellikle stresli durumlarda agresyonu arttırdığı bilinmektedir. 

 

Pamuk Kumaş

 

Polyester kumaşın aksine tamamen doğal bir kumaş türüdür. Vücudun hava almasını sağlayarak terleme olanağı sağlar. Nemi iyi emer. Yazın serin, kışın sıcak tutar. Buna karşılık kolay kırışır ve ütülemeyi güçleştirir. Kolay kirlenir ve kiri gösterir. 

 

Viskon Kumaş (Rayon)

 

Viskon kayın ağacından üretilen %100 doğal bir kumaş türüdür. Özellikleri bakımından pamuğa benzerlik göstermektedir. Pamuğa göre iki önemli avantaja sahiptir. İlki pamuğa göre daha fazla nem ve su tutma kapasitesine sahip olmasıdır. Bu sebeple boyanma ve baskıya daha dayanıklıdır ve renklerin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. İkinci olarak pamuğa göre %15-30 oranında daha fazla esneme kabiliyetine sahiptir. Viskon kumaşlar hoş, zarif ve rahattır. Giyildiğinde kişiye yumuşaklık hissi verir. Giyimi rahat ve kolaydır. Genellikle tekstil ürünlerinde diğer elyaflar ile birlikte karıştırılarak kullanılmaktadır. 

 

Spandex Kumaş

 

Yüksek uzama yeteniğine sahip elastan liflerinden üretilen kumaş türüne verilen isimdir. Lycra ise bu ürünün ticari adıdır. Yüksek uzama yeteneğine sahip olmasının yanında eski haline dönebilmesi de diğer önemli özelliğidir. Esnekliğinin yanı sıra aşınmaya dayanıklı olmaları nedeniyle diğer kumaş türleri ile birlikte kullanılır.

 

 

Etiketler: polyester, pamuk, viskon, spandex
Ağustos 11, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek adına kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezleri kullanıyoruz.